Kontakt

tel.: 501 486 939  email: kceleda.psycholog@gmail.com

W trakcie sesji terapeutycznych nie korzystam z telefonu, aby zapewnić pełną uwagę swoim Klientom. Jeśli nie odbiorę połączenia, proszę o wiadomość SMS – oddzwonię tak szybko, jak to będzie możliwe. Dziękuję za wyrozumiałość!

02 grudnia 2020

Konsultacja czy psychoterapia?

Każdemu z nas zdarzają się w życiu chwile trudne, podczas których pojawia się myśl i potrzeba o obgadaniu nurtującego problemu z kimś obiektywnym, z kimś nie w temacie. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. Jednak czym te osoby się od siebie różnią? Czy oferowany przez nie specjalistyczne działania to jedno i to samo? Czy różnią się od siebie konsultacja psychologiczna i psychoterapia? 

Myślę, że wiele osób poszukujących specjalistycznej pomocy zadaje sobie to pytania, na które postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Czym różnią się od siebie psycholog i psychoterapeuta?

Zarówno psycholog i psychoterapeuta to osoby, które ukończyły wyższe studia i obroniły tytuł magistra jednak tu podobieństwa mogą się kończyć.

Psychologiem może nazywać się osoba, która ukończyła 5-letnie, jednolite studia psychologiczne i otrzymał tytuł magistra. Taka osoba uprawniona jest do przeprowadzenia większości testów psychologicznych (niektóre z nich wymagają kursów uprawniających do ich przeprowadzenia), pracy w poradniach czy placówkach oświatowych. Bardzo popularną dziedziną psychologii jest również psychologia biznesu, która prężnie się rozwija.

Psycholog to również osoba, która może udzielać szeroko pojętej pomocy psychologicznej w postaci konsultacji psychologicznych, wczesnej interwencji psychologicznej czy przeprowadzenia terapii mających na celu poprawę funkcjonowania w sferze poznawczej, emocjonalnej czy społecznej.

Natomiast psychoterapeuta to osoba, która po otrzymaniu dyplomu magistra, najczęściej z dziedziny psychologii (ale też pedagogiki i psychiatrii) ukończyła 4 -letnie szkolenie psychoterapeutyczne w wybranym przez siebie nurcie. Aby móc ubiegać się o certyfikat psychoterapeuty niezbędne jest również ukończenie psychoterapii własnej oraz staży klinicznych w akredytowanych ośrodkach. Psychoterapeuta może pracować w szpitalach i oddziałach psychiatrycznych czy prowadzić praktykę własną oferując spotkania psychoterapeutyczne. Nic nie stoi psychoterapeucie na drodze by pracował w swoim pierwszym wyuczonym zawodzie dlatego bardzo często na wizytówkach psychoterapeutów widnieje napis np. “psycholog, psychoterapeuta”.

Zarówno psychologowie jak i psychoterapeuci są to osoby, które powinny ciągle dokształcać się i odświeżać posiadaną wiedzę. 

 

To w końcu która forma pomocy jest dla mnie najlepsza? 

Kiedyś usłyszałam idealną metaforę dotyczącą różnicy między tymi pojęciami, wyobraźmy sobie, że Twój problem to pożar. Gdy widzisz, że Twój dom płonie bierzesz telefon i dzwonisz do straży pożarnej, która przyjeżdża i gasi ogień trawiący Twój dobytek. Tym właśnie jest konsultacja psychologiczna, gaszeniem pożaru, im wcześniej zadzwonisz po straż - im wcześniej skonsultujesz niepokojące Cię sytuację, tym większa szansa, że straty będą mniejsze.

Psychoterapia natomiast to specjalistyczna pomoc mająca za zadanie odbudować Twój dom i zabezpieczyć go przed kolejnymi pożarami. Taka metafora w bardzo obrazowy sposób pozwala na zorientowanie się w różnicach tych pojęć oraz podkreśla istotność obu form pomocy, które wzajemnie się nie wykluczają.


Zarówno konsultacja psychologiczna jak i psychoterapia obejmują szereg specjalistycznych form pomocy mających na celu poprawienie jakości życia osoby, która boryka się ze zgłaszanym problemem, jednak mimo wszystko diametralnie się różnią.

Konsultacja psychologiczna to krótkoterminowa forma pomocy “tu i teraz”. Zazwyczaj obejmuje do 10 spotkań, podczas których wraz z psychologiem omawiasz to co jest w tej chwili dla Ciebie trudne, zastanawiasz się co możesz zrobić by poprawić swoją obecną sytuację. 

Konsultacje psychologiczne pozwalają na uporządkowanie myśli i emocji czy spojrzenie na trudną dla Ciebie sytuację z innej perspektywy. Jednak to co różni je od spotkań psychoterapeutycznych to to, że metaforycznie “gaszą pożar” i skupiają się na rozwiązaniu zgłaszanych problemów.

Bywa również tak, że konsultacje psychologiczne stanowią wstęp do podjęcia psychoterapii. Psychoterapia stawia na “odbudowanie i zabezpieczenie domu” co bardzo często zajmuje więcej czasu. Takie spotkania to zazwyczaj długoletni proces, podczas którego zastanawiasz się na długofalowymi rozwiązaniami. Zadaniem psychoterapii jest poprawienie dobrostanu i zdrowia psychicznego, rozwojowi relacji i umiejętności społecznych, może również dotyczyć zmiany lub radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. 

Jest jeszcze jedna diametralna różnica między wspomnianymi formami pomocy, konsultacja psychologiczna bardzo często przybiera formę konsultacji dotyczących nie tylko osoby, która zgłasza się z problemem ale najczęściej obejmuje pytania dotyczące dziecka i jego problemów, które często nie potrafią zostać zwerbalizowane. Natomiast psychoterapia skupia się przede wszystkim na osobie, która przychodni do specjalisty, jego doznaniach i przeżyciach. 

Mam wrażenie, że na wspomniane tematy można napisać serię artykułów skupiających się na aspektach pracy psychologa i psychoterapeuty oraz oferowanych przez te osoby formy pomocy. Liczę, że udało mi się choć odrobinę rozwiać Wasze wątpliwości a w przypadku pytań zapraszam do komentowania i kontaktu. 
 

13 stycznia 2021
-Mamo ja chcę bajkę. Włącz
11 stycznia 2021
Ile razy słyszałaś/łeś “Czy Krzyś