tel.: 501 486 939 email: kceleda.psycholog@gmail.com
W trakcie sesji terapeutycznych nie korzystam z telefonu, aby zapewnić pełną uwagę swoim Klientom. Jeśli nie odbiorę połączenia, proszę o wiadomość SMS – oddzwonię tak szybko, jak to będzie możliwe. Dziękuję za wyrozumiałość!
Odkąd pracuję w zawodzie psychologa spotykam się z wieloma pytaniami dotyczącymi rozwoju dziecka, co jest w tzw. normie a większość pytań zaczyna się - “Kiedy moje dziecko powinno……? Tym artykułem chciałabym rozpocząć cykl “Pytania dotyczące rozwoju dziecka”. Będą to pytania, które rodzice zadają mi podczas konsultacji a dziś na pierwszy ogień idzie UŚMIECH.
Pamiętam jak wpatrywałam się w buzie moich dzieci 2-3 tygodnie po narodzeniu i doszukiwałam się w każdym grymasie choćby cienia uśmiechu, mimo, że wiedziałam, że to trochę za wcześnie. Niektóre przyszłe mamy przy odrobinie szczęścia już podczas badania USG mogą dostrzec jak dziecko ćwiczy mięśnie twarzy robiąc urocze minki i “uśmiechają się”, a po narodzinach malucha obserwują “uśmiechy” np. w czasie snu czy po karmieniu jednak warto podkreślić, że nie jest to uśmiech świadomy, ten rodzaj “uśmiechu” jest efektem dobrostanu - pełnego brzuszka czy po zrobieniu siusiu.
Pierwszy świadomy uśmiech może pojawić się między 5 a 8 tygodniem życia dziecka. No właśnie dlaczego może i dlaczego jest to okres aż 3 tygodni? Odsyłam Cię do artykułu o normach rozwojowych (klik).
Rozwój mózgu dziecka jest niezwykle dynamiczny a w okresie między 5 a 8 tygodniem życia wraz z kształtowaniem się struktur mózgowych (szczególnie układu limbicznego*) pojawiają się u dziecka umiejętności społeczne, których pierwszym objawem jest świadomy uśmiech. Wpierw jest odruchowy i spontaniczny by już w okolicach 10 tygodnia życia mógł nabrać cech selektywnego uśmiechu społecznego i staje się sposobem komunikacji.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. - J. Korczak
To powiedzenie zna chyba każdy, a na pewno to wrażenie bliskie jest każdemu kto choć raz słyszał śmiech niemowlaka.
Taki “rozbrajający”, zaraźliwy śmiech pojawia się między 13 a 16 tygodniem życia i ujmuje wszystkich swoją naturalnością. Osobiście nie znam żadnej osoby dorosłej, która potrafi śmiać się w tak niesamowity sposób - z codziennych, zdawałoby się błahych chwil. Uśmiech dziecka jest zaraźliwy, dlatego warto dawać naszym pociechom jak najwięcej powodów do śmiechu i wraz z nimi oddać się tej niewątpliwej przyjemności.
Można je odróżnić po czasie ich trwania -uśmiechy odruchowe zdają się być krótsze i pojawiają się przypadkowo np. podczas snu dziecka. Ten świadomy, społeczny uśmiech jest reakcją na coś, a najczęściej na kogoś :). Głosy i twarze rodziców (zwłaszcza mamy) oraz rodzeństwa w szczególności wywołują uśmiech na twarzy niemowlaka. Warto również poobserwować reakcje malucha na własne odbicie w lustrze, jeżeli jeszcze nie próbowałaś/łeś, to gorąco polecam taką zabawę. Widok kilkumiesięcznego dziecka obserwującego siebie i rodzica w lustrze może byś fantastycznym przeżyciem.
Świadomy uśmiech dziecka jest jednym z “kamieni milowych” (klik) i jego pojawienie się świadczy o prawidłowym rozwoju niemowlaka. Warto obserwować dziecko w sytuacji, gdy po osiągnięciu 13 tygodnia życia ten pierwszy świadomy uśmiech nie pojawił się.
Brak świadomego uśmiechu może być objawem zaburzeń rozwojowych, w tym społecznych. Jeśli dziecko po 13 tygodniu życia nie uśmiecha się, warto skonsultować się z pediatrą. Pamiętaj, że dziecko tak jak każdy człowiek ma swój temperament i osobowość, może być bardziej lub mniej radosną osobą jednak brak reakcji na najbliższych, szczególnie mamę i tatę może być objawem, który powinno się skonsultować ze specjalistą, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
*Układ limbiczny - ciekawy jesteś co to za struktura mózgu? Sprawdź tu klik.